top of page

כנפי הרוח שלך - האם את יודעת מה הם החוזקות והעוצמות שקיימות בך ? למה כדאי לך להכיר אותם ?

מכירה את זה שאת מצטלמת ומיד לוקחת את הנייד כדי לראות את התמונה, מה הדבר הראשון שאת עושה? זום אין, תקריב על הפגמים שבך, ממש מגדילה אותם. זה מה שכולנו עושות. מתמקדות בחסרונות שלנו, בדברים שאנחנו פחות אוהבות ובדברים שיש לשפר.

מה עם החיוך היפה שלך, העיניים המיוחדות? למה אנחנו מתעלמות או מקבלות כמובן מאליו את החלקים היפים שבנו, או בכלל לא יודעות שיש בנו חלקים יפים?


כל אחת שנשאלת מה החסרונות, החולשות שלה, או הדברים שהייתה רוצה לשפר בעצמה, ישר שולפת רשימת מכולת ארוכה. לעומת זאת, כשנשאל מישהי מה החוזקות שלה, מה מיוחד אצלה? יקח לה זמן לענות, והיא תאמר דברים בודדים ובצינעה.

הורגלנו לחשוב שאם נציין את התכונות הטובות שלנו זו שחצנות, מה את עפה על עצמך? אנחנו מתייחסות כמובן מאליו לתכונות ולחוזקות שלנו. " נו ברור, זה הרי בא לי בקלות". יש גם את המחשבה המוטעית שהתכונה שהיא החוזקה שלי, קיימת אצל כולן, שזה בכלל לא משהו שמיוחד.

אני יכולה לשתף שהחולשות שלי שאני מתפזרת, לא טכנולוגית, לא פועלת לפי אסטרטגיה וגרועה בבירוקרטיה וחשבונות.

לעומת זאת את התכונות החזקות שלי : חברותיות, מצחיקה, מתחשבת, אופטימית, יצירתית - לקחתי עד לא מזמן כמובנים מאליהם, כי הרי אני לא מתאמצת בשבילם וגם, הייתה לי הרגשה שכולן ככה, זה לא משהו מיוחד.מבחינה קוגנטיבית, המח שלנו שמטרתו לשמור עלינו, בעצם רואה את החסר, השלילי, כדי "להגן" עלינו, לשמור עלינו שנשרוד. לכן כשאנחנו מגיעות למקום מסויים, נבחין בתקלה, במשהו שיפריע לנו ולא יניח לנו. גם אם נגיד "אל תסתכלי" המוח שלנו לא מפרש את השלילה ולכן הוא יחשוב על זה. אם אגיד לכן עכשיו, אל תחשבו על ציפור כחולה, תחשבו על ציפור כחולה ( עבד ?!).

אפשר להתאמן על ראיית החיובי, כי מסתבר שהמח שלנו גמיש ואפשר באמצעות מודעות ותרגול לבחור ולראות את החיובי ולא את השלילי.
מבחינת תרבות וחינוך, הורגלנו שכדי להשתפר, להצטיין, אנחנו צריכות לדעת מה החולשות שלנו ולעבוד עליהן. בימים אלו כשהילדים מקבלים את התעודות, לרוב נתייחס אל המקצועות שצריך לשפר ולא על המקצועות שבהם הם טובים וקלים להם.

כשהילד שלנו מתקשה בתחום מסויים, אנחנו משקיעות את כל מאמצינו ב"בעיה" ומה עם מה שהוא טוב ואוהב -אה.. זה בטבעי, זה כבר קיים, למה להשקיע ?


מחקרים מראים כי בכל תחום אפשר להשתפר, אם נשקיע את זמננו ומשאבנו בשיפור החסרונות שלנו, נשתפר אבל עדיין השיפור שלנו לא יגיע לרמה המטיבית ולצמיחה ולשגשוג שלנו. לעומת זאת אם נשקיע ונפתח את החלקים שחזקים בנו , נוכל להגיע להישגים מעולים, גם יהיה לנו קל יותר וגם נהנה מכך.
כשאת חזקה במשהו והתכונה הזו באה לך בקלות וטבעית לך, את אוהבת את מה שאת עושה את נמצאת באיזור הזרימה שלך, אין מאמץ שהוא סבל, יש מאמץ מעצם ההתפתחות, אבל זהו מאמץ חיובי ולא "קושי", זה הזמן הזה שאת כל כך נהנית מהכאן ועכשיו, הרגעים האלה שפתאום את מתבוננת בשעון וקולטת שהזמן עבר כל כך מהר ( בדיוק כמו שקורה לי עכשיו כשאני כותבת בבלוג).

כשעבדתי במרכז פרס לשלום בתפקיד שכלל ניהול חשבונות, הכנסת צ"קים למערכת - איזה סיוט!! הייתי כל כך גרועה בזה, לא הבאתי את החוזקות שלי לידי ביטוי, סבלתי, טעיתי מלא, לא הרגשתי שאני תורמת והיה לי כל כך קשה, גם הדימוי שלי היה גרוע כי לא הצלחתי במה שעשיתי והייתי צריכה להתאמץ כל כך בדבר שאני ממש לא אוהבת. לעומת זאת, באחד המפגשים עם הילדים הפלסטינים והישראלים באחת הקייטנות שמרכז פרס ארגן, העברתי משחק, כל כך נהניתי, הרגשתי שאני תורמת באמת, מביאה את היכולות שלי וגם הפידבק מהסביבה היה הדדי, כי כשאת טובה במשהו ועוסקת בו, התוצאות מעולות וכולם יוצאים מכך נשכרים.


מבחינה רוחנית, כל אחד הגיע לכאן עם יעוד, על מנת לתרום לעולם, לברוא, ליצור, ולכן אם הגעת עם תכונות וחוזקות שהן יחודיות לך, מן הראוי ש"קיבלת" אותן על מנת שתוכל באמצעותן להגיע ליעוד שלך, לתרומתך בעולם הזה. זו הדדיות, "קיבלת" את התכונות האלה, כדי להשתמש בהן וכדי ליצור טוב, אז גם היקום יעזור לך כשתהיי באיזור הזה ותפעלי למען היעוד הזה. מעבר לזה, מאחר ואלו תכונות שבאות לך בקלות ובטבעיות ואת אוהבת לעשות זאת, את גם מעולה בכך יותר מהאחרים, אז ברור שגם הסביבה תפרגן לך, תאהב את מה שאת עושה ולכן גם תצליחי ועוד במה שאת אוהבת ובא לך בקלות.
כשאת יודעת מה הן החוזקות שלך, הדימוי העצמי שלך גדל, כי את יודעת שאת טובה מאוד במשהו, ואז גם כשיהיו לך אתגרים כחלק מהחיים, בעיות שצריך לפתור, תדעי שיש לך כוחות שהם שלך ודרך להתמודד. כשאמי נפטרה גיליתי כי כנפי הרוח שלי הם היצירתיות, והחיפוש אחרי משמעות לחיים. גם בתקופה זו של הקורונה, היצירתיות, חיפוש היפה ביום יום, ההומור עזרו לי. אלו חוזקות שאני יודעת שקיימים בי ולכן כשאני צריכה להתמודד, הם עוזרים לי ואני היום במודע משתמשת בהם.

למישהו אחר, התמודדות עם קושי הוא לימוד התחום, קריאה מעמיקה ומחקר של כל מה שקשור בבעיה וקבלת ידע. לכל אחת יש דרך שונה ומיוחדת להגיע למטרה, בגלל הכוחות השונים. וגם כשאת יודעת במה את פחות טובה, את לא מתעכבת על זה, יכולה לבקש עזרה, לשחרר.
נשמע פשוט נכון ? אז מה הבעיה ?


עם השנים שכחנו מה הם כנפי הרוח שלנו, לכן הרבה פעמים אנחנו באמת לא יודעות מה החוזקות שלנו, מה התכונות שהן יחודיות לי.

איך נגלה את כנפי הרוח שלנו ? אפשר לשאול את עצמנו כמה שאלות שיכולות לכוון אותנו : קחי ממש דף ועט ונסי לענות על השאלות :

  1. מה תפקידך בקרב חבריך ?

  2. מהם התחביבים שלך ? אלו תכונות נדרשות כדי להצליח ולבצע אותן .

  3. איזה הישג את גאה בו? מה עזר לך להגשים אותו ?

  4. איזה תחביבים אהבת בילדות ?

  5. מתי הרגשת שאת בזרימה - שהזמן עבר מבלי ששמת לב, שהיית ממוקדת בכאן ועכשיו, היית ברגע, חדה לפרטים, נהנית ממה שעשית ? מה יש שם ?


אפשר לבחון את החוזקות עפי מודל החוזקות של סליגמן ופיטרסון , הם ראו כי לאורך ההיסטוריה, הדתות והפילוסופיות אפשר לחלק את המידות הטובות לשישה סעיפים ובתוכם ל 24 חוזקות.

חכמה וידע -

סקרנות,

אהבת הלמידה,

שיפוט, חשיבה ביקורתית, ראש פתוח,

כושר המצאה, מקוריות, תבונה מעשית,

אינטליגנציה חברתית, אישית ורגשית

פרספקטיבה

אומץ

תעוזה וגבורה

התמדה התעקשות ושקדנות

יושר אמיתות וכנות

אנושיות ואהבה

טוב לב ונדיבות

לאהוב ולהיות נאהב

צדק

עבודת צוות, נאמנות

הגינות וחוש צדק

מנהיגות

מתינות

שליטה עצמית

זהירות שיקול דעת פיקחות

ענווה וצניעות

נשגבות

הערכה ליופי ומצוינות

הכרת תודה

תקווה אופטימיות

רוחניות אמונה תחושת מטרה

סלחנות וחמלה

עליזות והומור

מרץ תשוקה התלהבות.החוזקות של כל אחת ואחת הם "כנפי הרוח" שלה. במקרה שלי, קטגוריית הנשגבות שולטת וגם אנושיות ואהבה.

כנפי רוח, זה השם שבחרתי לעסק שלי, מה זה השם המוזר הזה ?! הרבה פעמים אני שומעת אנשים שואלים ולא מבינים מה מקור השם.

לבחור שם לעסק, זה כמו לבחור שם לתינוק, זה השם שיזוהה איתך, השם שילך איתך לאורך כל הדרך. שם שמעביר מסר, משמעות.

השם כנפי רוח לקוח מהשיר של הרב קוק, שמעתי אותו לראשונה בתוכנית הרדיו בגל"צ של סיון רהב מאיר ובן זוגה ידידיה מאיר, וכששמעתי את מילות השיר, צמרמורת עברה בי, תקוה , אופטימיות .

"בן אדם, עלה למעלה עלה

עלה למעלה, עלה בן אדם

כי כוח רב בך

יש לך כנפי רוח

יש לך כנפי רוח

כנפי נשרים אדירים

אל תכחש בם,

פן יכחשו בך

דרוש אותם

וימצאו לך מיד".


מבחינתי, המשמעות של השיר, כדי לגדול - לעלות גבוה ולעוף, כל אחד צריך לראות ואפילו לדרוש את כנפי הרוח שלו, הכוחות, ברגע שרק נדרוש אותם - הם ימצאו מיד - כי הם נמצאים בנו. אסור אסור לכחש בכנפי הרוח, לבטל או להתעלם מהם.

מה שמעניק לי את המשמעות ואת הכוח כל פעם לצאת ולהפיק טיול וליצור קבוצה מחדש, היא המהות של המסע, שכל אישה שתעבור את המסעות תאהב את עצמה, תקבל את עצמה, תסלח לעצמה, לא תבקר את עצמה, ותדע מהו הכח שנמצא בה, שיש לה כנפי רוח. היא תגלה במסע בזכות הנשים שסביבה שמשקפות לה זאת, בזכות התבוננות במהלך חייה, מה עיצב אותה, איך היא התמודדה עם אתגרי החיים, מה היא אוהבת ובמה היא חזקה.


רוצה להעמיק עוד? מזמינה אותך לסדנה של שלושה מפגשים שיעמיקו בנושא כנפי הרוח שלך, עקרונות העידוד, והערכים שמובילים אותך. לפרטים,שבת שלום

רות רונן774 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page