top of page

טיול נשים למצפה רמון - מכתשים תנועה ושינויים


נסעתי למצפה רמון, הכנה לקראת מסע הנשים בשבוע הבא.

הדהים אותי לראות ולהבין שלעיתים, הנוף החיצוני יכול להשפיע על הנוף הפנימי בתוכנו. המעבר מאיזור המרכז, מהירוק, מהפריחה בעונה זו, הדרכים העמוסות אל המרחבים השוממים, הפתוחים, צבעי חום - צהוב, גמלים ויעלים, הפגיש אותי עם התחושה שאנחנו חלק קטן בעולם, כל המחשבות, והתהיות מול הרוח והמרחב הופכות לדבר קטן ויחסי.


מסע הוא גילוי, באמצעות הטבע והאנשים שאני פוגשת אני מבינה על התנהלות העולם, על יחסים בין אנשים, על תופעות "טבע" וסיפורים מענינים. אם נביט על החיים כעל לימוד, הרפתקאה, החיים יהיו מרתקים.מהו מכתש ?

מכתש הוא שקע בפני הקרקע שמוקף בקירות זקופים. יש מכתשים נדירים בעולם שנוצרו בבת אחת מפגיעת גרמי שמים כמו מטאוריטים או אסטרואידים. סוג אחר מהיר בהיווצרותו הוא מכתשי התפרצות שנוצרים בלועות הרי געש פעילים, או רדומים זמנית. אלה נפוצים יותר, כמו האתנה (Etna) בסיציליה.

לעומתם, מכתש גיאולוגי, כמו מכתשי הנגב שלנו, נוצר לאיטו במשך מיליוני שנים על ידי כוחות בליה שחופרים בפני השטח. ב "בור" המכתש נחשפות שכבות סלע עתיקות ובהן מאובנים מיוחדים, צבעים מרהיבים, תופעות געשיות משונות ועוד הרבה סודות.


אני יכולה לראות בתופעה הזו של המכתש, המשתנה לאיטו על ידי כוחות חיצונים מתחת לפני הקרקע גם דימוי לשינויים שלנו בחיים כבני אדם. לחשוב על העובדה שהאדמה הייתה כמישור אחד ועם השנים נוצר הבור הענק הזה, בשינוי איטי, נשארו למטה השכבות שהיו קיימות בעבר,הסודות, האירועים שעברנו אך פני השטח כבר נראים אחרת. כך גם אצלנו, הרבה פעמים אנחנו לא מרגישים שיש שינוי במצב שלנו, רוצים להשתנות ומרגישים שזה בילתי אפשרי אבל אם נדע ששינוי עמוק ומשמעותי הוא כמו בטבע, תופעה איטית, שדורשת חילחול שלא רואים אותה ישר על פני השטח ולעיתים אינה מורגשת. "יום אחד זה יקרה,בלי שנרגיש משהו ישתנה, משהו ירגע בנו".


צילום :מזי לבל.


בכיכר "מרחב השראה" נקח שמאלה ונכנס למקום שעל פניו נראה סתמי, מלא במחסנים, ובאמת בעבר זה היה מתחם תעשייה והפך למתחם תיירותי שוקק חיים - יש בו אומנים, בית מלון מיוחד וביתי שבו נלון שמבחוץ נראה כמו "מחסן" אבל בפנים מרגיש כמו בית חמים ונעים ( ראו תמונה) , חנות מאפים שריחה נשא למרחוק, חנות יד שניה פאב ועוד.
האנשים שבוחרים לעבור מהעיר ולגור במצפה רמון,הם אנשים מיוחדים, בטיול נפגוש ונשמע את סיפורם ואת הבחירה שלהם לגור במדבר.


אחד האנשים שנפגוש בטיול איתי קינן. איתי בעלי חברת פארן המייצרת מוצרי קוסמטיקה וסבונים אורגניים במצפה רמון. איתי הגיע להיות סבונאי "במקרה" : מכונת הכביסה בביתם שבאיזור המרכז שבקה חיים והוא גילה כי בכל פעולת כביסה משתמשים בכמות גדולה של ליטרים מים, הוא חשב על שימוש חוזר במים האלו, חקר וחשב בתחילה להפיק סבון כביסה מהמים האלו וכך התגלגל לייצור סבונים, זה התחיל בביתם באיזור המרכז ועם הזמן הם עברו למצפה רמון, לנוף הבראשיתי והטבעי ושם הקימו מפעל.

אדם מעורר השראה ויצירתיות הוא ארי שומרון אמן עץ שהגיע למצפה רמון לפני כעשר שנים אחרי שעבד בחברת תדיראן ופיתח את חברת נובה טק טכנלוגיות, במקביל עסק באהבתו של עיצוב ריהוט אומנותי. כשיצא למסע משפחתי עם אישתו וילדיו של שבע שנים, אישתו רצתה לחזור ארצה ולעבור למצפה רמון, למדבר כשהבטחתה הייתה נעבור לשם, ואתה תעסוק במה שאתה אוהב לא רק כתחביב. את כל הסיפור הזה סיפר לי ארי כשהראה לי את הספסל המיוחד שיצר ולו הוא קורא "טיפול זוגי", טיפול זוגי שהוא עבר עם אישתו כדי לקבל את ההחלטה והנה, הוא כאן כבר כמה שנים, הם קיבלו החלטה.גם מאפיית לשה נוצרה וקמה בזכות שינוי של אישה שעזבה את חייה בעיר ועזבה בגיל ארבעים עם בתה למצפה רמון, ללא ידיעה שתעסוק בהכנת לחמים אחרי ארבע שנים שבהם הכינה בביתה לחמים, היא החליטה לפתוח מאפייה וסדנאות של לימוד הכנת לחמים.

את תחילת הטיול נפתח במקום מיוחד שמרגיש כמו הגעה לנווה מדבר או אולי פאטה מורגנה, מהשממה אל דונמים של כרמים ירוקים, גינה מוצלת ובריכה נחמדה. הנשים שמגיעות לא מכירות האחת את השניה, המקום הראשוני של המפגש חשוב כדי ליצר אוירה נינוחה, אסטית, מוסיקה טובה, יין כמובן איך אפשר שלא, הרבה חיוכים. כרם יקב רמון נמצא צפונית למצפה רמון כחמש דקות נסיעה ממצפה רמון.

כרם רמון הוא התגלות החלוציות והציונות. לפני עשרים שנה נפתחה במצפה רמון ישיבת הסדר שמתוך בחירה החליטה לעבור וללמוד במדבר. המשיכו להגיע גרעינים תורניים למקום ובשנת 2007 הם הרגישו כי המקום עדיין ארעי ויש לפעול ולהפוך את מצפה רמון לבית עבורם, בדיוק באותו הזמן התפרסם מטעם משרד החקלאות לקבלת 80 דונם לחקלאות למשפחה ללא מכרז, במסגרת פרוייקט שפת מדבר של קק"ל. החבורה החליטה להגיש כמה שיותר בקשות ורתמה לכך משפחות נוספות מחוץ של תושבים אך גם הבינה שאף אחת מהמשפחות לא יודעת ממש מה לעשות עם השטח מאחר והם לא חקלאים. הוחלט להתאגד ולהקים אגודה שיתופית חקלאית עירונית.נציגי החבורה יצאו לחיפוש בארץ אחר מה משתלם לטעת, ללא נסיון בחקלאות אלא מתוך אידאולגיה של הפרחת השממה, נטיעות כדי להרגיש בית במדבר.

נשקלו דובדבנים, שקדים, אפרסקים, גידול חקלאי שיהיה לו יתרון למרות המרחק היחסי. נבחרה גפן היין!

​חם ביום (מעלה את רמות הסוכר) וקר מאד בלילה- תנאי גידול אידיאלים!

מאז החברה מהישיבה התורנית הפכו גם לחקלאים, הכרם מעסיק באופן קבוע עובדים תושבי מצפה רמון ובעונת הבציר עשרות צעירים. המיוחד בכרם הזו, שהיא לא רק מיזם חקלאי התיישבותי, אלא גם חברתי!

50% מהרווחים חוזרים לקהילה. 50% מהרווחים מגיעים לתושבים במצפה רמון, במסגרת פרוייקטים ייעודיים!


הטיול בנושא תנועה ושינוי, אי אפשר לחשוב על שינוי ללא תנועה פיזית ולכן הזמנתי את מדריכת הריקוד לייף דאנס, עדי מור. מזה שנתיים, את ימי שישי בבוקר אני פותחת בריקוד. השיטה של לייף דאנס היא שיטה כיפית ויחודית שפיתחה שירה רובינס ויש לה סניפים בכל רחבי הארץ, המשלבת תנועה מעולמות הג'ז, מזרחי, בוליווד, פלמנקו, וכמובן גם כמה ריקודים חופשיים.

בנוסף נטייל בטבע היפה טיולים רגלים והפעם, אפילו נחווה קצת אתגר בנהיגה על ריינג'רים בתוך מכתש רמון.השינויים שלנו בחיים יכולים להיות באופן פתאומי, חד ומהיר ומצד שני רוב השינויים בחיים נעשים תוך כדי תנועה, באופן איטי ולעיתים לא מורגש שמחלחל לאט לאט בדיוק כמו המכתש.

אשמח לשמוע על האופן שבו את תופסת שינויים ועל שינויים שחלחלו בחייך.
396 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page