top of page

חברות לחיים

כולנו רוצות להיות מאושרות. מחקר מאוניברסיטת הרווארד שחקר במשך 75 שנה את אותם אנשים ( מאז שהיו סטודנטים) גילה כי הדבר העיקרי שיכול לנבא אם תהיי אדם מאושר הוא איכות היחסים והקשרים שיש לך עם אנשים.

מפתיע ? אנשים חושבים שמה שהופך את האדם מאושר הוא הכסף, המקום שבו הוא גר, אבל דווקא איכות היחסים שלך עם האנשים שקרובים אלייך, היא תהפוך אותך למאושר.

האדם יצור חברתי, אנחנו נמצאים עם אנשים שאנחנו אוהבים, שטוב לנו להיות בחברתם ושאנחנו יכולים להיות מי שאנחנו ללא מסיכות וזיופים, כשאנחנו איתם אנחנו צוחקים, מרגישים אהובים, מרגישים משמעותיים ונחוצים, מרגישים חלק ושייכות, כשעצוב לנו אנחנו יכולים לבוא אליהם ולא להרגיש לבד, זו התחושה הטובה ביותר שאדם יכול להרגיש.


השבוע חזרתי ממסע נשי לרומניה. קבוצה חברות ילדות, שהיום כבר בנות 60 פלוס. חברות שהכירו בבית הספר ונשארו חבורה. זה כבר הטיול השני שאני יוצאת איתן, קבוצה סגורה, הן היו איתי לפני ארבע שנים באיטליה ומאז כבר ידענו שיהיה המשך ורק חיכינו למסע המשותף יחד.


התבוננתי על החברות שלהן, לא משהו שרואים כל יום, חבורת נשים שחברות כל כך הרבה שנים, עוד מהילדות.

דיברנו הרבה על החברות, שהיא חלק משמעותי בחייהן. מתוך התבוננות ושיחה איתן, סיכמתי את מה שראיתי כמרכיבים לחברות טובה וארוכת טווח.אני מנסה לסכם כאן את מרכיבי החברות :

 1. רצון להישאר חברות : את מבינה כי את מקבלת ערך מהחברות, את מרגישה שיש לך עיינין, שמחה את מרגישה נתרמת מהחברות. המפגש עם החברות עושה לך טוב.

 2. חוויות משותפות : כדי ליצור משהו כדאי שיהיו זיכרונות וחוויות משותפות. החבורה הזו נפגשת פעם בשבוע לארוחת צהרים, נוסעות ומטיילות יחד, חוגגות אירועים וחגים.

 3. הדדיות : ההשקעה בחברות הדדית. את מרגישה גם תורמת וגם נתרמת. מקשיבים לך, ואת מקשיבה, עוזרות לך בעת צרה ואת עוזרת להן, מתייעצות איתך ואת מתייעצת איתן, משתפות אותך ואת אותן.

 4. תחומי עניין משותפים

 5. אותנטיות: את בדיוק מי שאת כשאת איתן , ללא מסיכות, יכולה להיות פגיעה, עצובה, כעוסה ולדעת שיקבלו אותך כמו שאת.

 6. חוסר שיפוטיות וחמלה, אין התחשבנות ופנקסנות : אם משהי לא התקשרה או לא הגיעה למפגש יש הכלה, מקבלים אותה ואת הצרכים שלה ולא לוקחים את זה באופן אישי.

 7. תפקידים בחבורה, לכל אחת יש את מקומה ואת היחודיות שלה.


אחד הרגעים שהיו לנו בטיול ובדיעבד גם רגשו את כולנו, הוא הרגע שבו לדבי נתפס המעיל במסמר ונקרע, כל הנוצות התחילו לצאת החוצה. היינו בכפר ויסקרי, בתוך מבנה עתיק ומיד כשהנשים ראו את דבי עם המעיל הקרוע, אורלי, שלפה חוט ומחט ( מושחלים מראש) ויעל היא זו שהחלה לתפור.

הכח של כל הנשים יחד שהתאגדו, כולן בשביל אחת אחת בשביל כולן.


אז החבורה הזו זכתה בחברות אמיצה ועמוקה של שנים, חברות שנמצאות אחת בשביל השנייה ברגעי הצחוק השמחות וההתרגשות לצד הרגעים הכואבים והמאתגרים בחיים.


חברות באמצע החיים - האם זה אפשרי ?

יחד עם זאת, לא מאוחר להכיר גם באמצע החיים חברה טובה, כן , זה תלוי בך!! אורח החיים שלנו הקצבי והמערבי שבו אנחנו גם יוצאות לעבוד, גם מתחזקות ומנהלות בית, משקיעות במשפחה, מעברי דירה ושינויי החיים, גורם לנשים רבות להזניח את יחסי החברות שיש להן, אין לנו כוח בסוף יום עמוס או אחרי לילה נטול שינה כשהילדים קטנים, לצאת ולפגוש חברה או שאין לנו זמן. חברות נתפסת כמותרות ולכן גם נדחקת לתחתית סדר העדיפויות בחיינו. ויש גיל שפתאום אנחנו מגלות כמה חברות חסרות לנו בחיים, הילדים עוזבים את הבית, מתפנה לנו זמן, לעיתים גם הבן זוג כבר לא נוכח בחיינו או שתחומי העניין שונים, ואת היית רוצה שתהיה לך חברה לשיחה, לחלוק איתה חוויות, לצאת בערב, לטייל יחד, לשתף ולהתייעץ.

נשים מתביישות לדבר על זה, על העובדה שאין להן חברה טובה. הן לעיתים מרגישות אשמה, שהן הביאו את עצמן לזה, או שאולי שהן היחידות ללא חברות ולכן משהו "לא בסדר",לא נורמלי אצלן. אבל החוסר הזה נוכח אצל נשים רבות.

אני רואה את זה קורה במהלך הטיול, נשים שמגיעות לבד, ומוצאות חברות למסע. יש כאלו שהחברות נשארת רק לימי המסע ויש כאלו שמבינות שזה רק הניצוץ עבורן ותחילה של ידידות עמוקה ולא משנה המרחק הפיזי, או הגיל השונה, הן בונות את הקשר הזה מתוך ידיעה שהוא חשוב להן ומתוך חמישה ימים שיצרו חיבור עמוק שמתאפשר באמצעות המסע.

המסע הנשי, הזמן יחד , החויות המשותפות שאנחנו עוברות, שמחברות אותנו, השיחות והמפגשים שנותנים לנו הזדמנות להיות מי שאנחנו, להתקלף מהשכבות המגינות, להיות אותנטיות ולראות שדווקא הפגיעות היא שמקרבת אותנו לנשים הנוספות.


באת אליי פתאום

השיר המרגש של קרן פלס מדבר בדיוק על זה, על משהי בודדה באמצע החיים שפתאום גילתה חברה שבאה אליה פתאום. אני לא יודעת אם תמצאי פתאום חברה, ולא יודעת אם ואיך משהי תבוא אליך. אבל כן אפשר לגרום לזה לקרות!!

ערך החברות חשוב לך?, את רוצה ליצור קשרים? היי אקטיבית, היי את זו שיוצרת את מציאות חייך.איך תמצאי חברה באמצע החיים ?

 1. כמו כל קשר ויחסים יש בהתחלה להשקיע, להשקיע בזמן ולהשקיע ביחס: להפגש, להתקשר, להקשיב, להתעניין.

 2. תחומי עיניין משותפים כדי שיהיה לכן כיף ליצור ולעשות דברים יחד. לצאת לסרטים, ללכת לטיולים, לטפח את הגינה, לאהוב בעלי חיים, לרקוד, לבשל וכו'.

 3. להיות כנה עם עצמך ואיתה. לא לפחד לדבר על רגשות, לומר לה שאת רוצה להיות חברה שלה, לומר לה למה את מצפה מהקשר.

 4. לקחת סיכונים : הרבה נשים אומרות לי שהן מפחדות להקשר לחברה ולקשר מאחר ובעבר התאכזבו. נכון, זה קורה, גם לי קרה שחברות שבטחתי בהן, אכזבו או שציפיתי למשהו אחד ולא היה מענה בחברות יחד עם זאת, הסיכוי לקשר אמיתי, לחברות עמוקה, ליחסים כנים ותומכים שווה את הסיכון.

 5. מצאי לך מקומות והזדמנויות שיש בהן נשים שיכולות לעניין אותך ועם תחומי עניין כמו שלך : חוגים, סדנאות, הרצאות, טיולים, מסעות וכן. תזמי!! נגמרת הסדנה/ החוג, תשאלי את האחת שמעניינת אותך אם היא תרצה לשבת לקפה, או להיפגש. נכון זה נשמע מביך אבל כל אחת שפונים אליה בשאלה כזו, תרגיש מוחמאת שהיא נבחרה ובטוח תענה לך יפה, גם אם כרגע לא זמינה.


מאחלת לכל אחת ואחת חברה אחת כזו שגורמת לך להיות מי שאת כמו שאת ולהרגיש טוב עם זה.

רות רונן


410 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires


bottom of page